Néhány nap alatt már a harmadik viperával futottunk össze, mindenképp nem árt szem-füles lenni a természetbe, merthogy a medve nem játék errefele az egy dolog, de a vipera és a kullancs sem játék. Egy kis érdekesség mára:
Románia területén egyetlen mérgeskígyó-nemzetség él, három fajjal. A legelterjedtebb az erdélyi hegyes-dombos vidékeken elég gyakran előforduló keresztes vipera (Vipera berus berus), veszélyes, de szigorúan védett hüllő. Két faja az ország melegebb vidékein él: a homoki vipera (V. ammodytes) a délnyugatin (Bánság, Cserna-völgye) és egy másik alfaja Dobrudzsában, a parlagi vipera (V. ursinii) pedig csak Dobrudzsában. Mindháromnak többé-kevésbé mérgező a harapása. Színezete elég változó, a fején lévő V vagy X alakú sötétebb pikkelyek között világos folt, valamint a hátán végighúzódó zegzugos sötét vonal jól megkülönbözteti az ártatlan vízi és más siklóktól. A hím világosabb vagy sötétebb szürke (vannak egészen sötét, melanisztikus példányok is), a nőstény vörösbarna.
Mivel a hüllők nem állandó testhőmérsékletűek, nem nélkülözhetik a nap melegét, bár a túl meleg elől is rejtőzködnek. Hűvös, esős időben elbújnak, melegebb éjszakákon szívesen vadásznak. Zsákmányuk apróbb emlősök (egér, pocok, vakond) vagy békák. A fiatal egyedek rovarokat is fogyasztanak. A gyengén látó állat tájékozódásához a kétágú nyelv szolgál, mely tulajdonképpen szaglószerv.
A keresztes vipera párosodási ideje április–május. Az utódok az augusztus–szeptemberben lerakott tojásokból nyomban kikelnek (oviviviparák). A változó számú (5–18) utódok rövidesen szétszélednek. Októberben–novemberben téli rejtekükbe (kövek alá, odúkba, rágcsálók fészkeibe) húzódnak, tavaszig téli dermedtségben maradnak.
Természetes ellenségeik: gólya, ragadozó madarak, varjak, sün, görény, de akár a házi macska is. A vipera védettségét törvény biztosítja, elpusztítását büntetik.
Csak a megriadt vipera támad. Természetjáráskor öltözködjünk megfelelően (bakancs vagy csizma, vastagabb szövésű hosszú nadrág), nézzünk a lábunk elé, vizsgáljuk meg a helyet, ahová leülünk, és ha kígyót látunk, ne essünk neki, ne is nyúljunk hozzá, álljunk meg nyugodtan, el fog menni. Ha valakit mégis megharap, az azonnali orvosi segítség (ellenszérum beadása) kötelező.
|
-Gyimes- |
|
-Csíksomlyó- |
|
-Bükkloka- |