2014. május 19., hétfő

Vannak viharok


A viharok elmúlnak. Csak ki kell várnunk.
                                                     -Stephenie Meyer-

2014. május 18., vasárnap

Ketten - együtt


Egyedül lenni nem olyan jó, mint ketten lenni és összetartani.
                                                                                                                   -Alan Alexander Milne-

2014. május 17., szombat

Bár egyedül, de törve nem

Ha különleges akarsz lenni, egyedül kell maradnod. 
                                                                                                  -Doktor House c. film-

2014. május 12., hétfő

Kuruttyoló béka világ


Nem mindenütt vannak békák, ahol víz van, de víz van ott, ahol békákat hallani.
                                                                                         -Johann Wolfgang von Goethe-

2014. május 8., csütörtök

A tökéletes természet


De ki festi meg a virágok színét – ki tervezi a pillangók színes szárnyait olyan precizitással, szabályossággal és művészettel, amit csak utánozni tud az emberi tehetség -, ki tervezi a rovarok arányait, hogy kecsesek legyenek, s a fák leveleit? Miért van ennyi szín és szépség, arány és művészet mindenütt a természetben? Hol a dolgok mögött a tervező – a zseni, a művész, aki ezt teremti, mert terv és rajz nélkül egy kis bútort sem lehet csinálni -, kik vannak hát erre a munkára hivatva, s ki adja a megbízást rá az élet óriási terepén? Ez misztikus és csodálatos – mégis reális – és megoldhatatlan!
                                                                                                                -Lengyel Menyhért-

2014. május 4., vasárnap

Légi minimál



A szabad madár a világ leghűségesebb teremtménye.
                                                                            -Edward Stachura-

2014. május 3., szombat

Vihar előtt



Van a vihar. Amiről tudjuk, hogy létezik, ám mégsem készülünk rá. Mert nem lehet. Lehet előre jelezni jöttét, de erejét, útját nem mindig lehet kiszámítani. Mert szabad. 
                                                                                                          -Csitáry-Hock Tamás-

2014. május 2., péntek

Természet-rajz


       A felhőket is szeresd, és gyönyörködj a viharban! Az esőt és a szürke, esővert pocsolyákat is szeresd, mint gyerekkorodban. Emlékszel, hogy szerettél tapickálni bennük anyád bosszúságára? 
        Nagyobb öröm volt, mint ma a tengerben fürödni.
                                                                                                                          -Müller Péter-

2014. május 1., csütörtök

Nézzünk a lábunk elé, itt a viperaszezon


Néhány nap alatt már a harmadik viperával futottunk össze, mindenképp nem árt szem-füles lenni a természetbe, merthogy a medve nem játék errefele az egy dolog, de a vipera és a kullancs sem játék. Egy kis érdekesség mára:
Románia területén egyetlen mérgeskígyó-nemzetség él, három fajjal. A legelterjedtebb az erdélyi hegyes-dombos vidékeken elég gyakran előforduló keresztes vipera (Vipera berus berus), veszélyes, de szigorúan védett hüllő. Két faja az ország melegebb vidékein él: a homoki vipera (V. ammodytes) a délnyugatin (Bánság, Cserna-völgye) és egy másik alfaja Dobrudzsában, a parlagi vipera (V. ursinii) pedig csak Dobrudzsában. Mindhá­romnak többé-kevésbé mérgező a harapása. Színezete elég változó, a fején lévő V vagy X alakú sötétebb pikkelyek között világos folt, valamint a hátán végighúzódó zegzugos sötét vonal jól megkülön­böz­teti az ártatlan vízi és más siklóktól. A hím világosabb vagy sötétebb szürke (vannak egé­szen sötét, melanisz­tikus példányok is), a nőstény vörösbarna. 
Mivel a hüllők nem állandó testhőmérsékletűek, nem nélkülözhetik a nap melegét, bár a túl meleg elől is rejtőzködnek. Hűvös, esős időben elbújnak, melegebb éjszakákon szívesen vadásznak. Zsák­má­nyuk apróbb emlősök (egér, pocok, vakond) vagy békák. A fiatal egyedek rovarokat is fogyasztanak. A gyengén látó állat tájékozódásához a kétágú nyelv szolgál, mely tulajdonképpen szaglószerv.
A keresztes vipera párosodási ideje április–május. Az utódok az augusztus–szeptemberben lerakott tojásokból nyomban kikelnek (oviviviparák). A változó számú (5–18) utódok rövidesen szétszélednek. Október­ben–novemberben téli rejtekükbe (kövek alá, odúkba, rágcsálók fészkeibe) húzódnak, tavaszig téli dermedtségben maradnak.
Természetes ellenségeik: gólya, ragadozó madarak, varjak, sün, görény, de akár a házi macska is. A vipera védettségét törvény biztosítja, elpusztítását büntetik. 
Csak a megriadt vipera támad. Természetjáráskor öltözködjünk megfelelően (bakancs vagy csizma, vastagabb szövésű hosszú nadrág), nézzünk a lábunk elé, vizsgáljuk meg a helyet, ahová leülünk, és ha kígyót látunk, ne essünk neki, ne is nyúljunk hozzá, álljunk meg nyugodtan, el fog menni. Ha valakit mégis megharap, az azonnali orvosi segítség (ellenszérum beadása) köte­lező.

-Gyimes-

-Csíksomlyó-

-Bükkloka-