2013. április 14., vasárnap
Milyen fényképezőgépet vásárolj?
Milyen típusú, márkájú legyen? Tükörreflexes, vagy elég számunkra egy kompakt fényképezőgép, vagy a kompaktoknál kicsit nagyobb méretű, és a nagyobb zoom tartományú bridge fényképezőgépeket vásároljunk?Újat, vagy használtat? Olyat ami zsebben elfér, vagy olyat amihez külön táska is kell? Ezekre, és hasonló kérdésekre szeretnénk választ adni.
"- Te értesz hozzá! Milyen fényképezőgépet vegyek? Te milyet vennél magadnak?- Attól függ! Én biztos nem olyat vennék, amilyenre neked szükséged van!"
Két kérdés, amit már sokszor feltettek nekem, két olyan válasszal, amire remélem, senki sem sértődik meg elsőre, de egy rövid beszélgetés után mindenki belátja, igazam van.
Három fajta géptípusból választhatunk: kompakt, bridge, és tükörreflexes fényképezőgép, rövid leírásuk itt olvasható.
Attól függ:
- hogy milyen fényképeket szeretnél készíteni? csak a nászút kedvéért veszitek a gépet, és csak alkalmanként, az éves nyaraláson, esetleg a családi ünnepeken szeretnél képeket készíteni?
vagy hobbinak tekinted a fotózást? Rendszeresen viszed magaddal kirándulásokra, koncertekre, mindenhová?
vagy valamilyen munkához van rá szükség?
Amennyiben rendszeresen szeretnél fényképezni, és komoly hobbidnak tekinted a fotózást, érdemes egy komolyabb, digitális tükörreflexes fényképezőgépet (DSLR) vásárolni. A tükörreflexes gépek fejleszthetőek. A géphez külső vakut, plusz objektíveket, és egyéb kiegészítőket tudsz a későbbiekben vásárolni. Ha csak alkalmanként egy-egy nyaraláshoz, a gyerekek fényképezéséhez vagy családi ünnepeken fogod a fényképezőgépet elővenni, akkor a kompakt és bridge gépek közül érdemes választani. Amennyiben valakinek olyan munkája van, amelyeknél dokumentálni kell egyes folyamatokat, termékeket, eseményeket, akkor azoknak a bridge és tükörreflexes fényképezőgépeket ajánlom.
- hogy mennyi pénz áll a rendelkezésre?
Többet úgysem tud elkölteni senki, mint amennyi pénze van. Az, hogy a tükörreflexes fényképezőgépek a legdrágábbak, bizonyára mindenkinek világos. Annak aki ugyan szeretne, de a pénztárcája nem engedheti meg, hogy ilyet vegyen, annak szintén a bridge gépeket ajánlom. Nagyon jó átmenetet képeznek a kompakt és a DSLR gépek között. Igaz, hogy objektívet nem tudunk rajta cserélni, de tele- és nagylátószögű előtét, külső vaku legtöbbször vásárolható hozzá. Ezzel tudjuk bővíteni, fejleszteni, és kiegészíteni a felszerelésünket. (Ha ennek szükségét érezzük.)
- hogy hajlandóak vagyunk-e cipelni a fotós felszerelésünk súlyát?
Ha komolyabban szeretnénk fotózni, a felszerelésünk és annak súlya folyamatosan nőni fog. Sokan azonban nem szeretnek magukkal plusz súlyt cipelni. Egy nyaralás alatt, ahol a legtöbb lehetőség adódik új körülményeket kipróbálni, más kultúrákat, környezetet megörökíteni, sajnos sokan nem hajlandóak a kicsi kompakt, vagy ultrakompakt gépen kívül semmit magukkal vinni. Nekik való az a sok kicsi édes kütyü és fényképezőgép. Ők azt szeretik, ha a fényképezőgép tokkal együtt elfér a farzsebben.
- hogy elhisszük-e a reklámok, és fényképezőgép gyártók megapixel mániáját?
Téves döntés, csak megapixelek alapján dönteni. Ma már nem kapunk olyan fényképezőgépet, amely nem felelne meg a felbontása alapján. 10 megapixelnél kisebb felbontású gépet lassan nem is lehet vásárolni. Egy 10 megapixeles fényképezőgép felbontása bőven elegendő az átlag, és még a komolyabb felhasználóknak is. Ezt a tényezőt nem kell figyelembe venni.Sokkal fontosabb, hogy milyen objektívvel rendelkezik a fényképezőgép! A tükörreflexeseknél sok esetben csak a pénzünk, ami határt szabhat optikai vágyainknak. Itt sajnos igaz, hogy minél jobb minőségű, annál drágább egy objektív. Ha tükörreflexes gépet vásárlunk, tudnunk kell, hogy a gyártók sok esetben az akciós csomagban az egyszerűbb kivitelű (kisebb zoom tartomány, gyengébb fényerő) objektíveket adják. A bridge fényképezőgépek optikailag sokkal jobb minőségűek, és nagyobb zoom átfogásúak a kompakt fényképezőgépekhez képest. Egy átlag és hobbi felhasználónak a bridge gépek 12-szeres, vagy 16-szoros optikai zoomja bőven megfelel.
- hogy fontos-e számunkra a márka?
Én csak azt szoktam mondani, hogy a no name fényképezőgépet ne vegyünk! Válasszuk valamelyik ismertebb márkát. Lehetőleg olyat, amelynek van Magyarországon márkaszervíze. Nem külföldön! Itthon! Egy hazai márkaszervíznél itthon történik a fényképezőgépek problémamegoldása, javítása. Felhívhatjuk őket, segítséget, tanácsot kérhetünk. Azoknál a fényképezőgép márkáknál, amelyeknél nincs hazai márkaszervíz, a fényképezőgépeket, javítás céljából külföldre szállítják, ami hoszabb javítási időt jelent.
- hogy milyen akkumulátort részesítünk előnyben?
A ceruza akkukat, vagy a Li-on akkukat? Mindegyiknek megvan az előnye és a hátránya. A ceruza akkumulátrok olcsóbbak, könnyebben beszerezhetőek, és ha lemerülnek, ceruza elemmel helyettesíthetőek. Teljesítményük, viszont elmarad a Li-on akkukéhoz képest.A Li-on akkumulátorok, mint említettem teljesítménye nagyon jó, ahhoz, hogy feltölthessük nem kell megvárni míg teljesen lemerülnek. Kisebb, és gyorsabb a töltőjük. De (mindig van egy de), árban magasabbak, (egy tartalék pedig mindig legyen nálunk) és ha a töltőjüket elveszítjük, azt borsos áron tudjuk csak beszerezni.
Összefoglalva: szerintem ezek alapján érdemes döntenünk! A pénz, a súly, a márka, az akkumulátorok, az objektív, és a felhasználás alapján.Ha le kellene egyszerűsítenem: a fényképezéssel komolyan foglalkozók tükörreflexes fényképezőgépet, a gyakrabban de csak egyszerű családi, nyaralási képeket készítők bridge fényképezőgépeket, az alkalomszerűen fényképezőknek a kicsi kompakt fényképezőgépeket ajánlom. Mindenkinek olyat amilyet a pénztárcája megenged!
Még néhány hasznos tanács, fényképezőgép vásárláshoz:
Ne feledkezzünk meg a memóriakártyáról! A képeket valamire el kell menteni, és a gyári csomagban csak kis kapacitású, kevés kép tárolására alkalmas memóriakártya van.
Ha már megvettük a fényképezőgépet akkor felejtsük is el, az árát. Ne nézegessük, hogy hol, mennyibe kerül, és mennyiért lehet megvenni egy hónap múlva. Ez a dolgok rendje, a fényképezőgépek egyre olcsóbbak lesznek, ahogy kijönnek az újabb típusú fényképezőgépek.
Ne azért vegyünk meg egy fényképezőgépet, mert a szomszédnak is olyan van, és "Ő azt mondta, hogy az a legjobb!" Biztos? Ahány ember, annyi féle fényképezőgépre esküszik! Mint írtam: attól függ, hogy ki, milyen fényképeket szeretne készíteni?
Ne higgyünk feltétel nélkül az internet összes, állítólagos profi fényképészének, és tesztjének! Sajnos sok téves adat lát napvilágot a fórumokon. Kezeljük ezeket fenntartással, ne higgyünk el mindent!
Óvakodjunk a használt gépektől. A túl régi gépek, és a túl sokat használt gépek nem lehetnek elég olcsóak, ahhoz, hogy megvegyük őket. Illetve ezeknek a fényképezőgépeknek nem ismerjük az előéletét. Volt-e leejtve valaha? Mennyit fényképeztek vele? Hol jártak vele? ( Pára, kosz, por?) Túl sok a bizonytalan tényező, és a garancia hiánya nem biztos, hogy jó vásárt jelent.
* forrás: http://www.fotosuli.sk/aktualis-cikkek/milyen-fenykepezogepet-vasarolj-/17950/
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése