2013. március 22., péntek

A Panstarrs . . .


A PANSTARRS (C/2011 L4) jelű üstökös 2013. március 10-én volt a legkisebb távolságra, 45 millió kilométerre a Naptól. Ezzel a legbelső bolygó, a Merkúr pályáján belülre került, ahol körülbelül 10-szer olyan intenzív napsugárzást kellett elviselnie, mint ami bennünket ér a Földön - írja a Spaceweather.com űridőjárási portál. Emiatt a PANSTARRS a következő napokban várhatóan tovább fényesedik. Jelenlegi fényessége 1-2 magnitudó, azaz a Göncölszekér csillagaihoz hasonló.
A PANSTARRS az elmúlt napokban vált láthatóvá az északi féltekén élők számára (így számunkra is), mert pályája miatt korábban csak a déli féltekéről lehetett megfigyelni.

*forrás: http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20130310-panstarrs-ustokos-szabad-szemes-megfigyeles-eselye.html

Az én fotóm nem igazán sikerült, de kb.ilyet lehetett egy 18-55 mm kit-obiektívvel  :)
                                                                                                        © Péter Zsombor

2013. március 21., csütörtök

Brassai / Halász Gyula


Brassai / Halász Gyula (Brassó, 1899. szeptember 9 – Párizs, 1984. július 7.) Úgy ment el Párizsba, hogy nem is tudott fényképezni A már ott élő Tihanyi, Kertész istápolta. Mindezek ellenére, alig néhány évvel később megjelentetett fotóalbumaiban olyan esszenciáját tudta nyújtani az éjszakai, a mondén Párizsnak, mint talán Toulouse-Lautrec, Atget óta senki. Egy pillanat alatt párizsibb lett, mint az ott születettek nagyobb része. Nem fényképészként lett művész, hanem művészként választotta a fényképezést. Képzőművészként, fotográfusként, íróként egyformán beírta nevét abba a bizonyos Nagykönyvbe...

Anyja Verzár Margit, elmagyarosodott erdélyi örmények leszármazottja, apja Halász Gyula, franciatanár Brassóban. Rajongott Párizsért, ami nem csoda, hisz tanulmányainak egy részét a Sorbonne-on folytatta. 1903-ban családjával egy évre vissza is tért a francia fővárosba. Ifjabb Gyula ekkoriban éppen négy éves volt. Valószínűleg nem érhették rossz élmények, ha húsz év múltán visszajött. Az első világháborúban, 1917–1 8-ban az osztrák–magyar hadseregben a lovasságnál szolgált. Leszerelése után, 1919-ben volt utoljára Magyarországon. Rövid ideig járt Budapesten a rajztanárképzőbe, de nem nagyon tetszett neki, minden mással szívesebben foglalkozott. Szavalóestet tartott, aminek megmaradt nyomtatott műsorlapja. Megírta egy táncjáték librettóját, s elvitte Bartók Bélához. „Kassák tanácsára, az ő ajánlásával felkerestem Bartókot, aki igen barátságosan fogadott, és megígérte, hogy elolvassa. Ma úgy vélem, hogy a vázlat gyatra volt, de alkalmat teremtett, hogy megismerjem Bartókot, ezt a csodálatos embert, akivel később Párizsban többször is találkoztam.” Nem akart rajztanár lenni, ezért otthagyta a képzőt, s visszatért szülővárosába, ami a trianoni békediktátum után akkor már Romániához tartozott, egész Erdéllyel egyetemben. „Amit Brassóban csináltam, az játék volt, mondjuk az előzetes erőpróba, amelyben megállapíthattam, van szín- és formaérzékem, de ezt a munkásságot nem nevezhettem az enyémnek, s rajtam keresztül is Mattis-Teutsch szólalt meg, ami nem csoda, hiszen első ecsetvonásától kezdve összes fejlődési fázisán végigkísértem.” Elvágyott Brassóból is. 1920 decemberében, hét napos utazás után ért Berlinbe. „Tehetségemben sosem kételkedtem... Ha a körülmények mások, és én Pesten maradhatok, évek múlva jutottam volna el ide. Hálás vagyok a sorsnak, hogy nem lettem rajztanár és Apukának, hogy a kijövetelt lehetővé tették” – írta haza egy év múlva. Kiérkezése után azonnal küldeni kezdte a Brassói Lapoknak, valamint a kolozsvári Napkeletnek és Keleti Újságnak a Halász Gyulaként, vagy h-gy.-ként szignált tudósításokat.

1921 áprilisában felvételizett a berlini Kunstgewerbeschulé-ra. Abban a városban, ahol ekkoriban közel húszezer magyar emigráns élt, főként művészek, újságírók, fotográfusok, egy percig sem volt kérdéses, hogy a németül csak tanuló Halász Gyula honnan válogatja barátait. „A magyar kolóniában már renomém van. A napokban egy gazdag gyáros fia keresett fel azzal, hogy Kernstok beszélt rólam, és szeretné megnézni a dolgaimat. Ignotusné is érdeklődött múltkor, hol láthatna tőlem valamit. Meglátogatott egy Kállay nevű műkritikus... és ígérete szerint már a közeljövőben néhány reprodukcióval cikket fog rólam elhelyezni az Ararat című folyóiratban. Tegnap meg Kaczér Illés keresett föl... Alexander Lili, Alexander Bernátnak a lánya (filmművésznő) látogatott meg a napokban... és vett két rajzot ezer márkáért.” Ünnepeit is magyarokkal töltötte még ekkoriban. „A karácsony estét nálam töltjük, olyan batyubál-féle lesz. Nem leszünk nagyon sokan, szűkebb kör: Tihanyi, Faludy, Berger Sári (kolozsvári), Pór Nándor, Veszprémi, Andorffy Ida (a Magyar Színház volt művésznője) és talán Elekes Panny." Tihanyi Lajosnak, kiemelkedően tehetséges süketnéma festőnek kulcsszerep jutott a Magyarországról elszármazott művészifjak pártolásában. Brassai Berlinben ismerkedett meg vele. „Hogy keresés közben nem siklottam idegen utakra, hogy egy fél év múlva már megtörtént a kirobbanás, ezt Tihanyinak köszönhetem. Mindaz, ami bennem van, s ami hosszú ideig nem bírt kifejezésre jutni, egyszerre tisztán megszólalt.”

1922 júniusában hazatért Brassóba, s majd másfél évet töltött a szülői házban. 1924 februárjában pedig végleg Párizsba költözött. Zsebében továbbra is ott a Brassói Lapok újságíró-igazolványa. Magyar nyelvű cikkeket küldött az elcsatolt szlovák, román és jugoszláv területek magyar lapjainak. Újságíró volt, karikaturista, sőt az 1924-es párizsi olimpiáról sporttudósításokat is küldött. „Anyanyelvem a magyar, berlini tartózkodásom alatt viszont tökéletesítettem német nyelvtudásomat. Ezután következett Párizs. Gyakorlat híján néhány év elmúltával sem magyarul, sem németül nem tudtam már helyesen. Mivel pedig franciául még nem tanultam meg eléggé, igazából egyetlen nyelvet sem birtokoltam maradéktalanul.” Ennek ellenére a hozott kultúra, a magyar szellemiség Párizsban is meghatározta az életét. „Ady halálának ötödik évfordulóján egy Ady-estélyt fogok rendezni. Az idea már régi és az enyém: Adynak márványtáblát állítani Párizsban. Részben erre a célra lenne az Ady-est jövedelme. Bölöni segíteni fog... és Itóka is fog beszélni Ady párizsi életéről, magam néhány verset szavalok... Számítani lehet 1000 magyar részvételére.” Bár az est nem valósult meg, Brassairól, a párizsi magyar kolóniáról a terv is sokat elárul. „Utcámban lakik Csáky a szobrász... egész szomszédságban Pór Bertalan, Fenyő Gyuri (Fenyő Miksának a fia), Mattis-Teutsch is itt lakik nem messze.” Baráti társaságához a húszas évek végén Henry Miller, az osztrák Perlés, a német Reichel, Tihanyi Lajos és Korda Sándor tartoztak. „Tegnapelőtt délután Károlyi Mihállyal beszélgettem a hoteljében két és fél órán át. Nagyon szimpatikus ember impozáns testi nagyságában és nem minden lelki nagyság nélkül. Őszinte és egyenes – éppen ezért nem lehet jó politikus... Károlyival különben 60 frankot kerestem, mert egy rajzot csináltam róla a Neue Leipziger Zeitungnak.”

1925-ben egy barátja, Zborowski megismerteti Atget képeivel. Ezek olyannyira elbűvölik, hogy ettől fogva egész életében példaképének tekinti a párizsi fotóst. 1926-ban ismerte meg André Kertészt, akit több fotós útjára is elkísért, sokat tanulva tőle. Bár Kertész már ekkor biztatta a fényképezésre, Brassai valójában csak 1929-től fotografált. „Harmincéves koromig azt sem tudtam, mi a fényképezőgép. –S akkor miért jutott eszedbe? –Mert nem fértek már el bennem a képek, annyit szedtem magamba, főleg az éjszakai csavargásaim alatt” – mondta egy beszélgetés során Illyés Gyulának. Egy kölcsönbe kapott, egyszerű amatőrgéppel kezdett dolgozni. Eleinte a leghétköznapibb tárgyakat fotózta, 1930-ban pedig az éjszakai Párizst kezdte fényképezni. A technikailag sem könnyű éjszakai fényképezést komolytalan kis gépével már nem tudta elfogadhatóan művelni, vásárolt hát egy Voigtländert. Jobbára egyedül kószált. A lemezek, kazetták tekintélyes súlya miatt egy-egy éjszaka 24 lemeznél többet sosem vitt magával. Picasso későbbi barátnőjével, Dora Maarral közösen használtak egy labort. „Dora kezdő fényképész volt, akárcsak én. Még nem volt laboratóriumunk, és képeinket egy ideig ugyanabban a sötétkamrában hívtuk elő a Montparnasse-on, amelyet egy közös amerikai barátunk bocsátott a rendelkezésünkre... Néha közös kiállításokat rendeztünk.” Éjszakai útjainak eredményeképpen 1932. december 2-án, Paul Morand előszavával megjelent a Paris de nuit. A nagy sikert aratott Éjszakai Párizs után hamarosan összeállította a Titkos Párizs (Le Paris secret des années 30) című könyvet is. (Miért, miért nem, ez utóbbi csak 40 évvel később jelent meg, igaz, akkor egyszerre adták ki Párizsban, Londonban, New Yorkban és Frankfurtban, utóbb Tokióban is.)

Az Éjszakai Párizs címlapján már a Brassai név áll, pedig ifj. Halász Gyula csak 1931 végén vette fel szülővárosa, Brassó nevét. „Halász Gyulának ismertünk meg. Festőnek. Hogy lettél Brassai?” – kérdezte tőle Illyés. „A családi nevemet, a Halászt akartam halhatatlanítani: a festményeimmel, tisztán. A Brassai név a kenyérkeresethez kellett, a fényképek szignálásához. A kettőt kezdetben kényesen elválasztottam.”

1932-ben kezdett el érdeklődni a párizsi házfalak grafittijei iránt. Tíz évvel később újra lefényképezte az egyszer már megörökített grafittiket, hogy ily módon rögzítse az idő múlásának lenyomatait. A grafitti-fotók sokáig hevertek az asztalfiókban, s bár barátai – Picasso, Miro, Braque, Prévert, Dubuffet – nagyra tartották és gyűjtötték őket, nyomtatásban csak 1960-ban jelentek meg. Picassóval való legendás kapcsolata 1932-ben kezdődött, amikor a Minotaure első számában megjelentek Picasso szobrairól készített képei. Később is folyamatosan fényképezte Picasso munkáit, műtermeit, s beszélgetésmorzsákat, történeteket is gyűjtött. Ekkor ismerkedett meg és kötött barátságot André Bretonnal, Paul Éluard-ral, Salvador Dalival, Max Ernsttel, Giacomettivel, Tristan Tzarával, Man Ray-vel is.

1933-ban rendezték első fotókiállítását Londonban. A Batsford Galleryben éjszakai képeit állította ki. 1935-től 1947-ig a (magyar barátja Charles Rado által alapított) Rapho ügynökségnek dolgozott. 1937-ben Carmel Snow és Alexey Brodovitch munkát – s a témaválasztásban teljes szabadságot – kínált neki a Harper’s Bazaarnál. 25 éven keresztül jelennek meg Brassai-képek a lapban. Elsősorban művészportrék, műtermi enteriőrök, de 1949 után a különböző utazásain készített képei is.

A második világháború alatt behívót kapott a román hadseregbe, de úgy döntött, Párizsban marad. Mivel nem fényképezhetett, újra rajzolni kezdett. 1943-ban pedig Bistro Tabac címen könyvet írt a megszállt város abszurd életéről. Megörökítette Párizs felszabadítását. Fiatalabb öccse a román hadsereg katonájaként nyomtalanul eltűnt az orosz fronton. Valószínűleg ez várt volna rá is.

A háború után új műfajjal ismerkedik, Jacques Prévert szövegkönyve és az ugyancsak magyar Joseph Kozma zenéje nyomán készült Le Rendez-vous című balett díszleteit tervezi. Két év múlva felveszi a francia állampolgárságot, rá egy évre pedig megnősül. Az 1952-es mozgalmas év Brassai életében. Meghal az édesanyja, megrendezik első franciaországi önálló kiállítását a Musée Stanislas-ban, és megjelenik meg az első könyv, amit róla írtak. A párizsi állatkertben forgatott filmje a cannes-i fesztiválon 1956-ban elnyeri a legeredetibb film díját.

1965-ben tanúságát adja, hogy nem hálátlan, nem felejt. Az 1938-ban elhunyt festőbarát, Tihanyi Lajos hagyatékát Bölöni Györggyel és Jacques de la Fregonniere-rel összegyűjtik és átadják a magyar államnak. Élete ekkor már rég a sikeres művészé. Munkásságát a francia állam a Becsületrenddel honorálta 1976-ban.
*forrás: http://www.maimano.hu/andrekerteszterem/20070910_brassai/cv_hu.html

Néhány fotógráfiája:




*forrás: http://www.atgetphotography.com/The-Photographers/BRASSAI.html

Nagykőhavasi élmények


A Nagykőhavas (Piatra Mare, Hohenstein) a Kárpát-kanyarban fekszik, ezen képződmények belső vonulatának, a barcasági hegyeknek tartozéka.

Határai:
- Keleten a Garcsin patak völgye, a Lovak havasa és a Rence gerincének vonulata (Muntii Gârbovei);
- Délen a predeáli hegyek, az Azuga patak völgye, a Szuszai-tető és a Csaplya-tető;
- Nyugaton a Tömös völgye;
- Északon Szecseleváros – Négyfalu.

A Nagykőhavas (Nagykő) területén uralkodó kőzetféleségek: a konglomerátok, a mészkövek és a homokkövek, amelyek Földünk történetének középkorában keletkeztek (Jura- és Kréta-kor). Szerkezetét illetőleg, a különböző alkatú kőzettani rétegek nyugalmát kéregmozgások zavarták meg. A Tömös völgye egy vetődés maradványa, amely mentén a nyugalmi állapotban levő rétegek megbillentek, így a Nagykő kiemelkedett, a Keresztényhavas (Postăvarul) és a Brassót környékező hegyek megbillentek, megsüllyedtek. A kéregmozgások következtében helyenként Jura korú fehér mészkövek rétege szinte lábon áll, bizarr, bámulatba ejtő formákat hozván létre, pl. az Írottkő, a Medveszakadék, a Hétlétrás út, Tamina stb.; ilyen a szomszédos Keresztényhavas meredek sziklafala is.

A Nagykő fontosabb magassági adatai:
Malomdombok 701 m
Hegyeshegy 1060 m
Bolnok 1187 m
Szenesbérc 1329 m
Vályús-forrás 1410 m
Kőba-tető 1632 m
Csűrkő 1702 m
Nagykőhavas csúcs 1843 m
Írottkő 1846 m

A területre jellemző a hegyvidéki éghajlat. A tetőn az évi középhőmérséklet 0 és +5 C, a hegy lábánál pedig +5 és +6 C között van. Szeptemberben már várható a 0 C körüli hőmérséklet és a havazás is, novemberben már leeshet a hó, amely áprilisig, májusig is eltarthat, és a síző turistákat felcsalja a tetőre, a Bolnokra. Júniusban hull a legtöbb eső. Legszárazabb hónapok augusztus és szeptember, ezek a turisták túrázó hónapjai. A legszelesebb hónap az április - a nyugati szelek általába esőt, az északiak, keletiek pedig szárazságot hoznak.

Függőleges tagoltság szerint a növényzeti régiók a következők: az alsó zóna a bükkösöké, felettük a fenyvesek zónája, majd az alhavasi és a havasi zóna. A virágosok közül megemlíthető: a sziklákon élő havasi árvácska (Viola alpina L.), a fürtös kőtörőfű (Saxifraga aizoides), a gyopár-nefelejcs (Eritrichium nanum All. Schrad), a havasi gerebcsin (Astcr alpinus L.), a nőszirom (Iris ruthenica ker-Gawl) stb. A havasi gyopár (Leontopodium alpinum) az ember szentségtelenítő keze miatt sajnos szinte kiveszett! A hegyoldalakat nyár elején a havasszépe, a Rhododendron Kotschi S. díszíti. Virágzása idején a tető rozsdavörös színben, jellegzetes, kellemes illatban pompázik. A fásszárúak közül, a törpe boróka (Juniperus nana Wild), az áfonyafélék, törpefenyők élnek itt.

Állatvilága azonos a Délkeleti-Kárpátok állataival, de nagyon megcsappant állománnyal (medve, farkas, vaddisznó, hiúz, vadmacska, vidra, szarvas, sasok). A hüllők közül megtalálható a keresztes vipera, amely a Pusztáskő, az Írottkő, a Tamina környékén, szikláin él.

A Nagykő fontosabb jelzett útvonalai:
1. sz. út: Családi vagy Halász Gyula-út – Medveszakadék (felső része) – Vályús-forrás – bácsfalusi pajták (már a romok is eltűntek) – Menedékház – Nagykőhavas-csúcs. Idő: 3–4 óra. Jelzés: fehér alapon piros csík.
2. sz. út: Malomdombok – Hétlétra – menedékház. Idő: 3–3 és fél óra. Jelzés: fehér alapon sárga vonal.
3. sz. út: Derestye – Tatárhányás (Bácsfalu) – Máris út – Bolnok tető – Jégbarlang – pajták –menedékház. Idő: 4 és fél–5 óra. Jelzés: fehér alapon kék vonal.
4. sz. út: Türkös – Hétforrás – Türkösi-tető – Garcsin-völgy – Lenföldek – menedékház. Idő: 4 és fél–5 óra. Jelzés: sárga háromszög.
5. sz. út: Felső-Tömös – Tamina vízesés – Nagykőhavas csúcs. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: fehér alapon kék vonal.
6. sz. út: Predeál – Csaplya-tető – Szuszai út – nagykőhavasi esztena – Nagykőhavas csúcs. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: piros kereszt.
7. sz út: Csaplya-tető – Száraz-Tömös völgy – nagykőhavasi esztena – csúcs. Idő: 2 és fél–3 óra. Jelzés: kék pont.
8. sz. út: Hosszúfalu – Garcsin-völgy – Rence – Kövecske – Írottkő – menedékház. Idő: 7–8 óra. Jelzés: fehér alapon sárga vonal a Rencéig, majd onnan kék háromszög.
9. sz. út: Malomdombok – Bolnok. Idő: 1–1 és fel óra. Jelzés: kék háromszög.
10. sz. út: Hétlétra – Medveszakadék (alsó része). Idő: 1 óra. Jelzés: kék háromszög.
11. sz. út: Tamina – Nagykőhavas csúcs. Idő: 2–2 és fél óra. Jelzés: piros vonal.
12. sz. út: Malomdombok – Cigány ösvény – Sziklasor – Jégbarlang – Nagykőhavasi menedékház. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: piros pont, majd kék vonal.
A Nagykőhavason 40 alpinista út van, legtöbb az Írottkőn. Nehézségi pontozásuk 2A és 3B között váltakozik.
* forrás: http://www.hetfalu.ro/lapok/03_h04.html






                                                                                                                     
                                                                                                                        © Péter Zsombor

2013. március 20., szerda

A datki unitárius templom - néhány fotóban










                                                                                                  © Péter Zsombor


2013. március 4., hétfő

Robert Capa


Születéskori neve:  Friedmann Endre
Született Budapest, Magyarország, 1913. október 22.
Elhunyt Indokína, Thai Binh, 1954. május 25. (40 évesen)
Nemzetisége magyar
Foglalkozása Fotóművész
Művészneve Robert Capa






„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”– Robert Capa


Élete 
Friedmann Endre néven született Budapesten, a 20. század egyik legjelentősebb fotósa, elsősorban dokumentaristaként, haditudósítóként tartják számon. Rövid élete során öt csatatéren fotózott (a spanyol polgárháborúban, a japánok kínai inváziójakor, a második világháború európai hadszínterein, az első arab-izraeli háborúban és Indokínában). A II. világháború folyamán Londonban, Észak-Afrikában, Olaszországban, a normandiai partraszállásnál az Omaha Beach-en és Párizs felszabadításakor is ott volt és dokumentálta a háború eseményeit.
Szülei szabók voltak, a Kossuth Lajos utcában volt az üzlethelyiségük. Egy bátyja (László) és egy öccse (Kornél) volt. Öccse később szintén fényképész lett és Cornell Capa néven futott be szép karriert. A Budapesti Madách Gimnáziumban végezte középfokú tanulmányait. 1931 júliusában előbb Bécsbe, majd Prágába, aztán Berlinbe költözött, ahol a Német Politikai Főiskolán újságírást tanult, ahonnan zsidó származása miatt 1933-ban távozni kényszerült. Egy rövid időre visszatért Budapestre és csatlakozott a Kassák-féle Munka körhöz, de a növekvő antiszemitizmus miatt ősszel Párizsba emigrált.
Capa (ekkor még Friedmann) a harmincas évek elején hobbifotósként kezdett képeket készíteni. Bohém figura lévén hamar rájött, hogy kedvtelését megélhetésként is űzheti. Mivel Párizsban sem volt neki könnyű a megélhetés, 1934-ben felvette a Robert Capa nevet (u.i.: magyar barátai között cápa volt a beceneve), ami amerikai hangzású volt, hasonlított az akkoriban népszerű amerikai fimrendező, Frank Capra nevére. Ettől remélt több megbízást újságíróként vagy fotósként.
A várakozása sikerrel járt, 1934-ben megkapta első megbízását a Vu magazintól. Haditudósítóként vett részt az 1936-os spanyol polgárháborúban, az 1938-as japán-kínai háborúban, a második világháború észak-afrikai és olaszországi hadjárataiban, a franciaországi (normandiai) invázióban, 1950-ben az izraeli harcokban. Capa, mikor nem a harcmezőkön fotózott, nagykanállal habzsolta az életet. Egyik szeretője Ingrid Bergman volt, azonban Capa ezt úriemberhez méltóan titkolta, csak később, Bergman önéletrajzi könyvéből derült ki. Isabella Rossellini, Bergman lánya több romantikus levelet is őriz, melyeket Capa küldött a dívának.
1954-ben a Life Indokínába küldte, hogy tudósítson a francia gyarmati harcokról. Május 25-én délután 3 óra előtt 5 perccel aknára lépett, és meghalt.

A haditudósító
1936-1937-ben Gerda Taro-val tudósítottak a spanyol polgárháborúból, a francia, baloldali Regards nevű hetilap megbízásából. Az itt készült A milicista halála című képe meghozta számára a világsikert. A képet első alkalommal 1936. szeptember 23-án a francia VU magazin közölte[1], majd több más fotója kíséretében a LIFE is megjelentette. A kép szinte azonnal vitákat váltott ki szakmai körökben. Ellenlábasai azt próbálták bizonyítani, hogy a fotó – Capa állításával ellentétben – nem dokumentum, hanem egy megrendezett, beállított kép. A vita tulajdonképpen a mai napig tart, a hivatalos álláspont az, hogy a kép eredeti, vagyis Capa valóban abban a pillanatban fotózta le egészen közelről a katonát (akit később Federico Borrell García néven azonosítottak), amikor egy golyótól elesett a harcmezőn. 1938-ban a második kínai–japán háború miatt Kínába, 1940-ben Mexikóba utazott.
A sors furcsa fintora, hogy „a világ leghíresebb háborús fotósa” egészen 1943-ig nem kapott megbízást, hogy a világháborúról tudósítson (a Blitz idején Londonban van, de nem mint tudósító), ettől kezdve azonban szinte végig az első vonalakból küldte képeit a LIFE magazinnak. Előbb Észak-Afrikában, majd Szicíliában kísérte az amerikai katonákat. 1944. június 6-án hajnalban ő volt az egyetlen fotós, aki a partraszállók első hullámával Normandia földjére lépett. 6 tekercs filmet (106 kockát) fotózott el, majd délután 2-kor, amikor már biztosnak látszott a hídfőállás, az első kórházhajóval visszatért Portsmouth-ba. A filmtekercseket bevitte a LIFE londoni irodájába, majd lefeküdt aludni. A laborban az asszisztens, az akkor 15 éves Larry Burrows (aki később maga is hadifotós lett) annyira kíváncsi volt a képekre, hogy az előhívás után a szokásosnál magasabbra állította a szárítóban a hőmérsékletet, hogy gyorsabban száradjanak a negatívok. A hő azonban leolvasztotta az emulziót, 8 teljes kép és további 3 kocka bizonyos részeinek kivételével teljesen megsemmisültek a felbecsülhetetlen értékű, megismételhetetlen fotók, a megmaradtak is elmosódtak. Mindazonáltal a LIFE június 19-én leközölt 10 képet "slightly out of focus" ("enyhén életlen") magyarázkodó képaláírással. Ez annyira felbosszantotta Capa-t, hogy később ezt a címet adta önéletrajzának is. (Ez a kötet 2006 októberében jelent meg magyarul Kissé elmosódva – Emlékeim a háborúból címmel a Park Könyvkiadó gondozásában.) Ezek a fotók – mint egyedüli hiteles vizuális dokumentumok – inspirálták később Steven Spielberg-et a Ryan közlegény megmentése c. film nyitó képsorainak megalkotásakor.
1947-ben megalakította a Magnum fotóügynökséget, amelynek elnöke is lett, alapító kollégái barátja Henri Cartier-Bresson, David Seymour, George Rodger és William Vandivert.
1948-ban Magyarországon is fényképezett, a háborús pusztítást és a kommunista befolyás nyomait rögzítette.

Halála 
1954-ben Japánba utazott egy Magnum fotókiállítás megszervezésére, ekkor kérte fel a LIFE magazin, hogy "ha már úgyis ott van", tudósítson az Indokínában (Vietnamban és a környező Laoszban és Kambodzsában) akkor már nyolc éve zajló függetlenségi háborúról. Május 25-én reggel egy francia ezreddel gyalog indultak el a laoszi határvidéken egy felderítő útra. Útközben a francia katonákat, leégett, kifosztott falvakat és a temetetlen halottakat fotózta. Délután öt perccel 3 óra előtt (az alakulat parancsnokának határozott figyelmeztetése ellenére) egy kis dombra kapaszkodott fel, hogy látképet késztíthessen a környékről, amikor egy taposóaknára lépett, ami felrobbanva azonnal megölte.
„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel” – mondta több interjúban is a sokat látott, de tragikusan rövid életű riporter.

Emlékezete 
Hagyatékának gondozására öccse, Kornél (Cornell Capa) 1964-ben alapítványt hozott létre, ez később kiegészül más fotósok munkáival is, majd ebből jött létre 1974-ben New Yorkban az International Center of Photography, amely ma archívum, galéria és fotós iskola.

Híresebb képei:


- A normandiai partraszállász képei-

-A milicista halála-

-Utolsó fotója pár perccel a halála előtt-

*Forrás:  http://hu.wikipedia.org/wiki/Robert_Capa


Fekete - Fehér (BW)

Mai színes világunkban idejétmúltnak tűnhetnek a fekete-fehér fotógráfiák, 
de egy pár fotóval ezt megcáfolnám:















                                                                                                                                   © Péter Zsombor

Gyimesi fotótúra a Prisma fotóklubbal









....még követőnk is akadt :)
                                                                                                                      © Péter Zsombor



Képeslap - ötletek



-Cefalú, Szicília-

-Stromboli, Lipari-szigetek, Szicília-

-Vulcano, Lipari-szigetek, Szicília-

-Etna, Szicília-
                                                                                                    © Péter Zsombor

Tél a magashegyekben :)





A fenti három fotó a Bucsecs-hegységben készült a Csíkszéki EKE téli túrái keretein belül (2011 és 2012).

A következő fénykép, a Kelemen-havasokban, az Istenszéke kilátópont felé vezető úton készült, ugyancsak egy Csíki EKE túra alkalmával (2012).

                                                                                               © Péter Zsombor