2013. március 21., csütörtök

Nagykőhavasi élmények


A Nagykőhavas (Piatra Mare, Hohenstein) a Kárpát-kanyarban fekszik, ezen képződmények belső vonulatának, a barcasági hegyeknek tartozéka.

Határai:
- Keleten a Garcsin patak völgye, a Lovak havasa és a Rence gerincének vonulata (Muntii Gârbovei);
- Délen a predeáli hegyek, az Azuga patak völgye, a Szuszai-tető és a Csaplya-tető;
- Nyugaton a Tömös völgye;
- Északon Szecseleváros – Négyfalu.

A Nagykőhavas (Nagykő) területén uralkodó kőzetféleségek: a konglomerátok, a mészkövek és a homokkövek, amelyek Földünk történetének középkorában keletkeztek (Jura- és Kréta-kor). Szerkezetét illetőleg, a különböző alkatú kőzettani rétegek nyugalmát kéregmozgások zavarták meg. A Tömös völgye egy vetődés maradványa, amely mentén a nyugalmi állapotban levő rétegek megbillentek, így a Nagykő kiemelkedett, a Keresztényhavas (Postăvarul) és a Brassót környékező hegyek megbillentek, megsüllyedtek. A kéregmozgások következtében helyenként Jura korú fehér mészkövek rétege szinte lábon áll, bizarr, bámulatba ejtő formákat hozván létre, pl. az Írottkő, a Medveszakadék, a Hétlétrás út, Tamina stb.; ilyen a szomszédos Keresztényhavas meredek sziklafala is.

A Nagykő fontosabb magassági adatai:
Malomdombok 701 m
Hegyeshegy 1060 m
Bolnok 1187 m
Szenesbérc 1329 m
Vályús-forrás 1410 m
Kőba-tető 1632 m
Csűrkő 1702 m
Nagykőhavas csúcs 1843 m
Írottkő 1846 m

A területre jellemző a hegyvidéki éghajlat. A tetőn az évi középhőmérséklet 0 és +5 C, a hegy lábánál pedig +5 és +6 C között van. Szeptemberben már várható a 0 C körüli hőmérséklet és a havazás is, novemberben már leeshet a hó, amely áprilisig, májusig is eltarthat, és a síző turistákat felcsalja a tetőre, a Bolnokra. Júniusban hull a legtöbb eső. Legszárazabb hónapok augusztus és szeptember, ezek a turisták túrázó hónapjai. A legszelesebb hónap az április - a nyugati szelek általába esőt, az északiak, keletiek pedig szárazságot hoznak.

Függőleges tagoltság szerint a növényzeti régiók a következők: az alsó zóna a bükkösöké, felettük a fenyvesek zónája, majd az alhavasi és a havasi zóna. A virágosok közül megemlíthető: a sziklákon élő havasi árvácska (Viola alpina L.), a fürtös kőtörőfű (Saxifraga aizoides), a gyopár-nefelejcs (Eritrichium nanum All. Schrad), a havasi gerebcsin (Astcr alpinus L.), a nőszirom (Iris ruthenica ker-Gawl) stb. A havasi gyopár (Leontopodium alpinum) az ember szentségtelenítő keze miatt sajnos szinte kiveszett! A hegyoldalakat nyár elején a havasszépe, a Rhododendron Kotschi S. díszíti. Virágzása idején a tető rozsdavörös színben, jellegzetes, kellemes illatban pompázik. A fásszárúak közül, a törpe boróka (Juniperus nana Wild), az áfonyafélék, törpefenyők élnek itt.

Állatvilága azonos a Délkeleti-Kárpátok állataival, de nagyon megcsappant állománnyal (medve, farkas, vaddisznó, hiúz, vadmacska, vidra, szarvas, sasok). A hüllők közül megtalálható a keresztes vipera, amely a Pusztáskő, az Írottkő, a Tamina környékén, szikláin él.

A Nagykő fontosabb jelzett útvonalai:
1. sz. út: Családi vagy Halász Gyula-út – Medveszakadék (felső része) – Vályús-forrás – bácsfalusi pajták (már a romok is eltűntek) – Menedékház – Nagykőhavas-csúcs. Idő: 3–4 óra. Jelzés: fehér alapon piros csík.
2. sz. út: Malomdombok – Hétlétra – menedékház. Idő: 3–3 és fél óra. Jelzés: fehér alapon sárga vonal.
3. sz. út: Derestye – Tatárhányás (Bácsfalu) – Máris út – Bolnok tető – Jégbarlang – pajták –menedékház. Idő: 4 és fél–5 óra. Jelzés: fehér alapon kék vonal.
4. sz. út: Türkös – Hétforrás – Türkösi-tető – Garcsin-völgy – Lenföldek – menedékház. Idő: 4 és fél–5 óra. Jelzés: sárga háromszög.
5. sz. út: Felső-Tömös – Tamina vízesés – Nagykőhavas csúcs. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: fehér alapon kék vonal.
6. sz. út: Predeál – Csaplya-tető – Szuszai út – nagykőhavasi esztena – Nagykőhavas csúcs. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: piros kereszt.
7. sz út: Csaplya-tető – Száraz-Tömös völgy – nagykőhavasi esztena – csúcs. Idő: 2 és fél–3 óra. Jelzés: kék pont.
8. sz. út: Hosszúfalu – Garcsin-völgy – Rence – Kövecske – Írottkő – menedékház. Idő: 7–8 óra. Jelzés: fehér alapon sárga vonal a Rencéig, majd onnan kék háromszög.
9. sz. út: Malomdombok – Bolnok. Idő: 1–1 és fel óra. Jelzés: kék háromszög.
10. sz. út: Hétlétra – Medveszakadék (alsó része). Idő: 1 óra. Jelzés: kék háromszög.
11. sz. út: Tamina – Nagykőhavas csúcs. Idő: 2–2 és fél óra. Jelzés: piros vonal.
12. sz. út: Malomdombok – Cigány ösvény – Sziklasor – Jégbarlang – Nagykőhavasi menedékház. Idő: 3 és fél–4 óra. Jelzés: piros pont, majd kék vonal.
A Nagykőhavason 40 alpinista út van, legtöbb az Írottkőn. Nehézségi pontozásuk 2A és 3B között váltakozik.
* forrás: http://www.hetfalu.ro/lapok/03_h04.html






                                                                                                                     
                                                                                                                        © Péter Zsombor

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése